Радев и Петков му потврдиле на Макрон дека го прифаќаат францускиот предлог

Францускиот претседател Емануел Макрон добил потврда од претседателот на Бугарија, Румен Радев и од премиерот во оставка, Кирил Петков дека го прифаќаат предлогот кој попладнево пристигна...

Ковачевски упати благодарност до Макрон и Француското претседателство за зачување на европскиот кредибилитет на Балканот

Премиерот на Македонија Димитар Ковачевски упати благодарност до Претседателот Макрон и Француското претседателство, за нивните напори да се надминат пречките и да се зачува европскиот кредибилитет...

Османи во одбрана на Макрон: Не нарече “северномакедонци” без намера да не навреди

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вчера во емисијата „10 Минути“ посочи дека убеден е оти претседателот на Франција, Емануел Макрон го нарекува нашиот народ „Северномакедонци“...

Макрон го поздрави гласањето во Собранието на Бугарија и најави продолжување на процесот

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го поздрави гласањето во бугарскиот Парламент за францускиот предлог и рече дека процесот продолжува, јави дописничката на МИА од Брисел. „Сакам...

Ковачев: Од Скопје нема ни педа раздвижување за ниту една од темите кои се важни за Бугарија

Европратеникот Андреј Ковачев, потпретседател на Европската народна партија и еден од големите познавачи на бугарско-македонските односи во интервју за БГНЕС ја коментираше претстојната посета на претседателот Румен...

Софија на аудиенција кај Макрон, претстои ли решавачка рунда за ветото?

Неочекувано, вчера од Софија беа лиферувани три информации во однос на ветото кон Македонија, кои во Скопје останаа без позначајна реакција. Првата информација е безмалку сензационална...