Времето денеска ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во југоисточните делови. Максималните температури ќе бидат во интервал од 5 до 11 степени.

Во Скопје времето ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветар. Максималната температура ќе достигне до 8 степени.

Од утре ќе настапи стабилизација на времето со пораст на дневната температура и за време на викендот ќе биде облачно и ветровито, а од понеделник ќе има повеќе сончеви периоди.