ММФ го повика Ел Салвадор да го промени својот курс и да престане да го користи Биткоин како законско средство за плаќање, наведувајќи ги „големите ризици“ што ги носи криптовалутата.

Претседателот на Ел Салвадор, Најиб Букеле, во петокот твитна дека неговата земја штотуку купила 410 БТК за 15 милиони долари. Плаќајќи околу 36.585 долари по монета, Букеле напиша: „Некои момци се продаваат навистина евтино“.

Во истиот твит, Букеле исто така изјави дека сепак не го пропуштил падот. „Не, згрешив, не го пропуштив“, напиша салвадорскиот претседател како одговор на неговиот твит на 14 јануари во кој пишува: „Мислам дека овој пат можеби го пропуштив падот“.