Норвешка телевизија: Столтенберг може да го предводи ММФ

Актуелниот генерален секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, е меѓу фаворитите на Вашингтон за преземање на раководството на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Ова го објави норвешката телевизија...

Ковачевски: И во услови на криза одржуваме ниска инфлација и стабилен финансиски сектор

На маргините на Минхенската безбедносна конференција претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска се сретна со директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева. Премиерот...

ММФ: Висока транспарентност во работењето и доверба на јавноста во Народната банка

Народната банка применува напредни практики во однос на транспарентноста и ужива висока доверба од јавноста, благодарение на водењето на конзистентни политики кои овозможуваат макроекономска стабилност, се...

Антикризните мерки спречија поголеми отпуштања, но поради пандемијата неизвесноста сѐ уште постои

Буџетот за 2022 година, кој во четвртокот беше донесен од страна на Собранието, според тимот на ММФ, соодветно ги намалува трошењата поврзани со пандемијата и истовремено...

ММФ ги поздрави добрите економски политики: Мерките помогнаа да се задржи вработеноста

„Економското опоравување се очекува да продолжи во 2022 година, кое ќе биде движено од силната домашна побарувачка. Силната поддршка преку политиките го ублажи влијанието од пандемијата...

Главната експертка за економија на ММФ Гопинат: Цените на енергијата треба да паднат на почетокот на 2022 година

Цените на енергијата, кои се зголемија во последните денови, најверојатно ќе останат високи во наредните месеци, но ќе почнат да паѓаат на почетокот на следната година, изјави главниот економист...

Има „грб“ во Извршниот одбор: ММФ ја потврди довербата во Кристалина Георгиева

Извршниот одбор (ИО) на Меѓународниот Монетарен Фонд (ММФ) ја потврди целосната доверба во директорката, Кристалина Георгиева, откако ги испита обвинувањата против неа за наводни притисоци врз...