Сто дена по руската инвазија на Украина, војната му донесе на светот речиси секојдневени сцени со ужас: цивилни трупови на улиците на Буча; разнесениот театар во Мариупол; хаосот на железничката станица во Краматорск по рускиот ракетен напад.

Тие слики кажуваат само дел од целокупната слика за најлошиот вооружен конфликт во Европа во последните децении. Еве еден поглед на некои бројки и статистики кои фрлаат дополнително светло на смртта, уништувањето, раселувањето и економскиот хаос предизвикани од војната додека ја достигнува оваа пресвртница без да се гледа крај.

Никој навистина не знае колку борци или цивили загинале, а тврдењата за жртви од владини функционери – кои понекогаш може да ги преувеличуваат или да ги нижат своите бројки од причини за односи со јавноста – се само невозможно да се потврдат.

Владините службеници, агенциите на ОН и другите кои ја извршуваат мрачната задача да ги пребројат мртвите не секогаш добиваат пристап до местата каде што луѓето биле убиени.

И Москва објави оскудни информации за жртви меѓу нејзините сили и сојузници, и не дава сметка за смртни случаи на цивили во областите под нејзина контрола. На некои места – како што е долго опколениот град Мариупол, потенцијално најголемото поле за убиства во војната – руските сили се обвинети дека се обидуваат да прикријат смртни случаи и фрлаат тела во масовни гробници, замаглувајќи го севкупниот биланс.

Со сите тие предупредувања, „најмалку десетици илјади“ украински цивили досега загинаа, рече претседателот Володимир Зеленски вчера во коментар до парламентот на Луксембург.

Само во Мариупол, официјалните лица пријавија над 21.000 загинати цивили. Според градоначалникот, Сиевиеродонецк, град во источниот регион на Луганск, кој стана фокус на руската офанзива, има околу 1.500 жртви.

Ваквите проценки ги опфаќаат и оние кои биле убиени од руските напади или војници и оние кои подлегнале на секундарните ефекти како што се гладот ​​и болеста кога пропаднале залихите со храна и здравствените услуги.

Зеленски оваа недела рече дека од 60 до 100 украински војници умираат во борбите секој ден, а околу 500 се ранети.

Последните јавно објавени податоци на Русија за сопствените сили беа објавени на 25 март, кога генерал изјави за државните медиуми дека 1.351 војник биле убиени, а 3.825 ранети.

Украина и западните набљудувачи велат дека реалната бројка е многу поголема: Зеленски вчера рече дека повеќе од 30.000 руски војници загинале – повеќе отколку што Советскиот Сојуз загуби во 10 години од војната во Авганистан.

Говорејќи под услов на анонимност во средата за да разговараат за разузнавачките прашања, западен официјален претставник рече дека Русија „сè уште зема жртви, но … во помал број“. Официјалниот претставник процени дека околу 40.000 руски војници се ранети.

Во сепаратистичките енклави во источна Украина, поддржани од Москва, властите пријавија над 1.300 борци изгубени и речиси 7.500 ранети во регионот на Доњецк, заедно со 477 мртви цивили и речиси 2.400 ранети; плус 29 цивили убиени и 60 ранети во Луганск.

Немилосрдните гранатирања, бомбардирања и воздушни напади претворија во урнатини големи делови од многу градови и населени места.

Украинската парламентарна комисија за човекови права соопшти дека руската војска уништила речиси 38.000 станбени згради, оставајќи без покрив над главата околу 220.000 луѓе.

Оштетени се речиси 1.900 образовни објекти од градинки до одделенски училишта до универзитети, од кои 180 целосно руинирани.

Други загуби на инфраструктурата вклучуваат 300 автомобили и 50 железнички мостови, 500 фабрики и околу 500 оштетени болници, според украинските власти.

Светската здравствена организација изброи 296 напади врз болници, амбулантни возила и медицински работници во Украина оваа година.