Градот Скопје ја зголеми помошта на 3,5 милиони денари за семејствата на настраданите во автобуската несреќа во Бугарија

На барање на градоначалничката Арсовска, на денешната втора седница на Советот на Град Скопје, сумата во предлог-одлуката за доделување на паричната помош за семејствата на загинатите...

Бугарски обвинители денеска доаѓаат во Скопје по ДНК-примероци за идентификација на жртвите

Екипа од бугарското Државно јавно обвинителство денеска треба да пристигне во Скопје за подигнување на изработените ДНК-профили од роднини на настраданите во автобуската несреќа, што потоа...

Одлука на Град Скопје: Два милиона денари парична помош за семејствата на жртвите во автобуската несреќа

Град Скопје ќе додели два милиона денари за семејствата на загинатите во автобуската несреќа што се случи пред два дена во Бугарија. На предлог на градоначалничката...

Трет ден на жалост во Македонија: Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Идентификацијата на 45-те загинати во завчерашната тешка сообраќајна несреќа ќе се прави по земање на биолошки материјал од роднините на жртвите. Целата процедура се очекува да...

Се менува протоколот: Блиските на жртвите во несреќата ќе можат да влезат во Бугарија и без документ за ковид-19

Во Република Бугарија ќе биде дозволен влез за сите блиски роднини на настраданите лица во тешката сообраќајна несреќа без разлика дали поседуваат документ поврзан за мерките...

Директор на бугарската полиција: Сите загинати се македонски државјани, меѓу нив 12 деца од кои двајца близнаци

Во автобусот со македонска регистрација, според првичните информации, патувале 52 патници и возачот, изјави директорот на Националната полиција на Бугарија, Станимир Станев за БТВ. Како што...

Поплави во Пакистан, најмалку 18 жртви

Обилните дождови во Пакистан предизвикаа хаос. Властите стравуваат дека ќе расте бројот на жртви.  Бројот на жртвите во несреќите предизвикани од обилните врнежи во различни провинции...

Кралицата Елизабета со порака до Бајден: Моите мисли и молитви се за жртвите и преживеаните од нападите на 11 септември

Британската кралица Елизабета денеска рече дека се моли за жртвите и преживеаните од нападите на САД на 11 септември и им оддаде почит на заедниците што...