Британски платеници осудени на смртна казна за вооружена агресија врз Украина, наскоро ќе бидат стрелани

Врховниот суд на Народна Република Доњецк осуди двајца државјани на Велика Британија и еден државјанин на Мароко, кои се бореле на страната на украинските милитанти, на...

(Фотогалерија) 100 дена војна во Украина, страдање, разрушени домови, раселени семејства и шок на светските берзи на енергенси

Денеска е 100-тиот ден од почетокот на руската инвазија на Украина, а мирот се уште не е на повидок. Сликите од разурнатата држава, и страдањето на...

Лукашенко до Гутереш: Да не дозволиме регионалниот судир во Европа да прерасне во светска војна

Белорускиот претседател Александар Лукашенко го повика светот сериозно да ја разгледа можноста регионалниот европски конфликт да се претвори во вистинска светска војна и да спречи таков...

85 ден војна во Украина: Нова евакуација од Азовстал, гранатирано погранично село во Курск

Во средата вечерта, повеќе украински борци беа евакуирани од Азовстал. Неколку автобуси придружувани од руската армија го напуштија просторот на челичарницата. Не е јасно колку борци...

Вучиќ најавува нова војна на есен: Очекувам глобални конфликти, нѐ очекува пеколна зима

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, во недела претпладне гостуваше на ТВ Прва. Зборувајќи за конфликтот во Украина, Вучиќ изјави дека наесен очекува нов конфликт и...