Десетгодишната Амери била убиена додека повикувала помош за време на пукањето во Тексас

Десетгодишната Амери Јо Гарза била брутално убиена додека се обидувала да повика брза помош, за време на масакрот во основното училиште во Тексас, пренесуваат американските медиуми....

(Видео) Кинеската делегација ја напушти салата по говорот на Зеленски

Кинеската делегација на Светскиот економски форум во Давос не аплаудираше по говорот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, а потоа ја напушти просторијата, јави денеска „СNN“, повикувајќи...

Зеленски: Aко имаше целосно единство кога Русија го истражуваше Крим во 2014 година, немаше да има инвазија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека сега е момент кога светот треба да реши дали брутална сила ќе владее со него. Тој повика на максимални санкции...

Лукашенко до Гутереш: Да не дозволиме регионалниот судир во Европа да прерасне во светска војна

Белорускиот претседател Александар Лукашенко го повика светот сериозно да ја разгледа можноста регионалниот европски конфликт да се претвори во вистинска светска војна и да спречи таков...