Повеќе од 11.000 луѓе мораа да ги напуштат своите домови, а 4.200 мораа да бидат згрижени од властите поради поплавите во 19 општини во североисточната бразилска држава Бахиа, соопштија локалните власти.

Photo: DW

Поројните дождови во областа од почетокот на ноември веќе однесоа 17 животи, од кои последното лице почина во четвртокот, покажуваат податоците на Цивилната заштита на државата Бахиа.

Photo: CNN

Вкупно околу 66 општини се во вонредна состојба поради лошите временски услови, соопштија надлежните. Бројот на евакуирани достигна 11.260, додека властите директно згрижија 4.185 лица, покажуваат податоците што ги објави Цивилната заштита. Претставници на бразилската федерална влада и на државата Бахиа  започнаа операција за спасување на жители заглавени во поплавените подрачја.