Осуден за корупциски активности: Триесет години затвор за екс претседателот на Бразилскиот олимписки комитет

Поранешниот долгогодишен претседател на Олимпискиот комитет на Бразил, Карлос Артур Нузман е осуден на казна затвор од 30 години и 11 месеци поради корупциски активности при...

Тврдеше дека вакцините против ковид-19 се штетни: Објавите на Болсонаро отстранети од Фејсбук и Јутјуб

Нашата политика не дозволува тврдења дека вакцините против ковид-19 убиваат или можат да им наштетат на луѓето, рече портпаролот на компанијата Фејсбук. Фејсбук и Јутјуб го...

Студија на „Фајзер“ во Бразил: Сите над 12 години во Толедо ќе се вакцинираат против ковид-19

„Фајзер“ ќе проучува ефикасност на својата вакцина против ковид-19 со вакцинирање на целото население над 12 години во град во јужен Бразил, соопшти компанијата. Истражувањето ќе...

Министерот за здравство „повлече“ нога: Четврти член на бразилската делегација во ОН позитивен на ковид-19

Педро Гимареш, член на делегацијата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во Обединетите нации, е позитивен на коронавирусот, напиша извршниот директор на банката „Каиша економика федерал“ на...

Бразилската делегација на ГС на ОН во карантин, министерот за здравство позитивен на ковид-19

Бразилската делегација на 76-та сесија на Генералното собрание на ОН одлучи да оди во самоизолација, откако беше откриено дека еден од нејзините членови, министерот за здравство,...

ФИФА може да ја укине забраната за бразилските играчи на следните натпревари во Премиер лигата

Бразилските фудбалери имаат шанса да играат на претстојните натпревари од шампионатот на Англија, пренесува „The Telegraph“. Како што е наведено, официјални претставници и шефови на фудбалски...

КОНМЕБОЛ се огради од неодиграниот натпревар меѓу Бразил и Аргентина

Јужноамериканската фудбалска асоцијација (КОНМЕБОЛ) зазеде неутрален став во врска со неодиграниот натпревар меѓу Бразил и Аргентина во рамки на мундијалските квалификации, наведувајќи дека тој дуел е во „надлежност...