Олимписките игри во Токио, како и натпреварите во блиските префектури Саитама, Чибе и Канагава ќе се одржат без гледачи, објави јапонската новинска агенција „Кјодо“.

Оваа одлука сè уште не е официјално објавена. Церемониите на отворање и затворање на Игрите исто така ќе се одржат без гледачи.

Одлуката за одржување на Олимпијадата без гледачи ќе биде донесена на состанокот меѓу шефот на МОК, Томас Бах, шефот на ИПЦ, Ендру Парсонс, олимпискиот министер Тамај Марукава, гувернерот на Токио, Јурико Коике и Сеико Хашимото, шефот на организацискиот одбор на Олимписките и параолимписките игри во Токио. Состанокот е во тек.

За потсетување, денес беше воведена вонредна состојба во Токио поради коронавирусот. Режимот ќе трае и за време на Олимписките игри.

Според јапонското Министерство за здравство, во средата во Токио биле откриени 920 случаи на инфекција. Ова е 206 повеќе во споредба со минатата недела.

Олимписките игри се закажани од 23 јули – 8 август. Тие требаше да се одржат уште во 2020 година, но беа одложени за ова лето поради пандемијата на коронавирус.

Претходно, организаторите на Олимпијадата објавија дека странските навивачи нема да бидат дозволени на натпреварите, а локалните ќе можат да пополнат не повеќе од 50 проценти од местата на трибините, а бројот на гледачи не треба да надминува 10 илјади