Параолимпискиот комитет презадоволен од текот на Игрите во Токио

Параолимписките игри во Токио, засега, ги надминаа сите очекувања, порача денеска претседателот на Меѓународниот параолимписки комитет (ИПЦ), Ендрју Парсонс на конференција за новинари во јапонската престолнина....

Авганистанските параолимпијци со меѓународна помош пристигнаа во Токио

Двајцата авганистански спортисти пријавени за настап на Параолимписките игри во Токио пристигнаа во јапонската престолнина во рамки на голема меѓународна операција, соопшти денеска Меѓународниот параолимписки комитет...

Земји од Пацификот се откажаа од Параолимписките игри поради ковид ограничувањата

Поради патните ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирус четири пацифички островски држави го откажаа настапот на Параолимписките игри, што утре треба официјално да започнат во Токио....