Посвежо особено во северните делови, ќе преовладува променливо облачно време со изолирана појава на повремен пороен дожд со грмежи, краткотрајно и како невреме со засилен ветер, и појава на град

Во западните делови ќе дува повремено засилен ветер од западен до југозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а максималната ќе достигне од 25 до 33 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје, променливо облачно со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе достигне до 27 степени.