Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 лица, починати во период од 22.11-18.12.2021 година. Починатите лица се од Тетово (2), Гостивар (1) и Струга (1).

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.766 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 90, Охрид – 9, Битола и Штип – по 6, Кавадарци – 4, Струмица – 3, Прилеп, Ресен и Виница – по 2, Куманово, Кичево и Струга – по 1.

Регистриран e 261 оздравен пациент од: Скопје – 132, Прилеп – 28, Битола – 17, Струмица – 10, Куманово – 9, Кочани – 8, Крива Паланка и Валандово – по 7, Штип и Пробиштип – по 5, Тетово и Делчево – по 4, Кавадарци, Кичево, Велес, Радовиш и Кратово – по 3, Ресен, Гевгелија, Богданци и Македонски Брод – по 2, Неготино и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица: 2 починати лица од Скопје (74г и 85г) и по едно починато лице од Кавадарци (78г), Кичево (84г), Неготино (71г) и Штип (63г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 лица, починати во период од 22.11-18.12.2021 година. Починатите лица се од Тетово (2), Гостивар (1) и Струга (1). Починатите лица се на возраст од 48г до 75г. Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.766 тестови преку: ИЈЗ-86, ЦЈЗ Скопје-26, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-5, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–153, Жан Митрев (Филип Втори)-81, Авицена-62, Биотек-82, Систина-62, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-258, ВФВ Медикал-47, Ели Медика-30, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 874.

Досега во земјата се направени вкупно 1.551.730 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 221.411, бројот на оздравени пациенти е 208.209, на починати е 7.825, а бројот на активни случаи изнесува 5.377.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 97097, Активни 2607

Куманово 13059, Активни 141

Тетово 11393, Активни 78

Прилеп 10602, Активни 350

Битола 9065, Активни 408

Гостивар 8082, Активни 18

Велес 7441, Активни 167

Кавадарци 7298, Активни 249

Штип 6705, Активни 113

Охрид 6677, Активни 232

Струмица 6228, Активни 134

Кичево 4291, Активни 77

Кочани 4078, Активни 60

Струга 3917, Активни 23

Гевгелија 2879, Активни 94

Неготино 2616, Активни 49

Свети Николе 2149, Активни 50

Крива Паланка 1941, Активни 57

Ресен 1812, Активни 65

Радовиш 1790, Активни 53

Берово 1473, Активни 31

Дебар 1457, Активни 1

Делчево 1456, Активни 72

Виница 1174, Активни 19

Пробиштип 1137, Активни 19

Валандово 1003, Активни 59

Кратово 789, Активни 14

Богданци 671, Активни 35

Демир Хисар 632, Активни 31

Крушево 601, Активни 24

Македонски Брод 518, Активни 15

Македонска Каменица 427, Активни 24

Демир Капија 426, Активни 0

Пехчево 355, Активни 5

Дојран 172, Активни 3