Четириесет и две годишен жител на Желино доби притвор откако беше приведен како учесник во сообраќајка во која удрил во соселанец и заминал, додека пешакот починал од здобиените повреди.

Основниот суд Тетово вчера попладне на Д.Ф. (42) од тетовско Желино му определил мерка притвор од 30 дена, по што тој е спроведен во затворот „Скопје” за издржување на мерката.

„Осомничениот Д.Ф. се товари за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“, информираа од СВР Тетово.

Во четвртокот во 20:20 часот на локалниот пат во Желино Д.Ф. со патничко моторно возило „БМВ“ удрил во 50-годишниот пешак З.С. од истото село.  Потоа го напуштил местото, а од добиените повреди пешакот починал на местото на несреќата. (МИА)