Жител на Прилеп се обидел да ја убие поранешната сопруга, одреден му е притвор од 30 дена

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе наредба за спроведување истражна постапка против 47-годишен осомничен за кривично дело – убиство. Прилепчанецот на 20 јуни се обидел да ја...

Обвинителството ќе бара краткотраен притвор за Алабаковски од една недела, поради опасност од бегство

За уапсениот поп-пејач Ламбе Алабаковски, осомничен за опожарување на влезната врата на неодамна отворениот бугарски центар во Битола „Иван Михајлов“, обвинителството ќе бара краткотраен притвор од...

Обвинителството бара притвор за малолетникот што вчера ја прегази жената на „Пластичарска“

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата за деца при Основниот кривичен суд Скопје достави Барање за поведување подготвителна постапка спрема дете во судир...

Со 86 килограми марихуана по патот Прилеп-Градско удрил во полициското возило и сакал да бега

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, за кое постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и...