На 09.11.2021 во 17.30 часот на ул.„Лазар Трповски” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим – Потраги при СВР Скопје, врз основа на судска наредба, го лишиле од слобода Д.Г.(24) од Скопје. За него била распишана Централна потерница по наредба на Основното јавно обвинителство Велес за истрага, поради сомнение за сторено кривично дело по член 215 од Кривичниот законик за „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.
Лицето било предадено во Полициската станица Бит Пазар за понатамошна постапка.