Францускиот гигант ПСЖ ги разгледува опциите за засилување на својот тим со играчот за врска на Манчестер Јунајтед, Пол Погба, објави ЕСПН.

За време на тековниот преоден рок, парижаните веќе постигнаа согласност со голманот Џанлуиџи Донарума, потпишаа договор со Серхио Рамос, Ашраф Хакими и Jорженињо Ваиналдум, а преговараат за враќање на Моис Кин од Евертон.

ПСЖ сепак бара уште еден одличен играч за врска, а во видното поле на клубот е 28-годишниот Погба, чија иднина е неизвесна поради договорот со „црвените ѓаволи“, кој истекува следната година. Веќе во јуни агентот Мино Раиола се состана со спортскиот директор на ПСЖ Леонардо во Монако, а подоцна двајцата ја продолжиле комуникацијата.

Во исто време, Погба не побарал Манчестер Јунајтед да го продолжи неговиот договор. Пред ПСЖ да го направи следниот чекор, клубот мора да се раздели со Андер Арера, Пабло Сарабија или Леандро Паредес. Доколку договорот со Погба не успее, францускиот клуб размислува за Едуардо Камавинга окако резервна опција.