Вежби на руските нуклеарни сили.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе ги следи вежбите на руските нуклеарни сили, во чии рамки е планирано лансирање на балистички и крстаречки ракети, јавија руските медиуми, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана.

Според Министерството, вежбите за стратешко одвраќање „се планираат однапред поради проверка на подготвеноста на воените командни центри, лансирните борбени тимови, екипажите на воените бродови, носачите на ракети за извршување на доделените мисии, како и доверливоста на нуклеарното и конвенционално оружје“.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека Путин ќе ги следи вежбите на силите за стратешко одвраќање од Центарот за контрола на ситуацијата при Министерството за одбрана.

„Путин најверојатно ќе биде во Центарот на контролата на ситуацијата. Таквите вежби и лансирни тестирања секако не можат да се одржат без шефот на државата. Запознаени сте со познатиот нуклеарен куфер, црвеното копче и така натаму“, истакна Песков.

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека заедно со неговиот руски колега ќе учествува во набљудувањето на воените вежби.