Путин вели дека санкциите против Русија „провоцираат“ глобална криза

Санкциите наметнати на Русија од Западот „провоцираат“ глобална криза, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин за време на состанокот за економски прашања. „Нивните одлуки, водени од...

„Вашингтон пост“: Високи американски функционери бараат алтернатива за руската нафта

Делегација на високи американски функционери отпатува во Венецуела за да разговара со Владата на претседателот Николас Мадуро околу можноста за ублажување на санкциите за извозот на...

Путин го повика светот на нормализација на руските односи и рече дека санкциите се корисни за Русија

Претседателот Владимир Путин ја повика меѓународната заедница да ги нормализира односите со неговата земја, истовремено тврдејќи дека Русија може да има корист од санкциите. „Немаме лоши...

Музеј во Париз ја тргна восочната фигурата на Путин бидејќи посетители му ја кубеле косата

Mузеј на восочни фигури „Гревин“ во Париз вчера ја отстранил восочната фигура на рускиот претседател Владимир Путин, објави Ројтерс. Фигурата, која била поставена во 2000 година,...

Макрон и Путин разговарале околу кризата во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска телефонски разговараше, речиси два часа, со рускиот колега Владимир Путин околу кризата во Украина. Според француското претседателство, денешниот разговор меѓу Путин...

Од што се плаши Путин?

Анализа: Голем проблем за Путин во овие околности е и падот на неговата популарност во Русија. Еден од најчестите аргументи на руската дипломатија за распоредувањето на...

Путин: Подготвени сме да продолжиме со преговорите во насока на деескалација на тензиите

Рускиот претседател денеска се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е подготвен да продолжи да работи со Западот на безбедносните...