Генералниот секретар на Движењето Беса Арјанит Хоџа, реагира на Фејсбук по веста дека во затворска ќелија починал Реџеп Ќерими, кој беше осуден на доживотна затворска казна за нападот врз полициски „алфи“, што се случи во 2008 година на паркингот пред Природно математичкиот факултет во Скопје, кога еден полицаец беше убиен, а двајца ранети.

„Одолговлекувањето на политички монтирани случаи и отсуството на правда ја врати Северна Македонија многу чекори назад. Смртта во затворска ќелија на еден од обвинетите во случајот „Алфа” уште еднаш го потврди нефункционирањето на владеењето на правото во државата и неставањето на правдата на вистинското место.

Смртта на Реџаил Ќерими е смрт за правдата во земјата и смрт за оние кои долги години не успеаја да го решат овој случај. Движењето Беса цени дека на прво место треба да се стави правдата во случајот „Алфа“, а невините да почиваат во мир“, се вели во соопштението и се изразува сочувство до семејството и пријателите на Ќерими.

Случајот „Алфа“ беше споменат и во времето кога беше потпишан договорот меѓу поранешниот лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши, кога партијата на Гаши побара меѓународен мониторинг и на  случаите „Диво Насеље“, „Монструм“, и „Малиот Алмир“.