Република Северна Македонија заедно со САД и со Црна Гора, Косово, Либан и Израел,осамнаа во извештај објавен на Си Ен Ен во кој се информира за одлуката на Европската Унија овие земји да ги симне од листата безбедни земји за патување.

Со оваа мерка ЕУ им препорача на Американците да ги забранат несуштинските патувања во своите земји-членки по порастот на случаите на  „Ковид-19“ во Соединетите држави.

На земјите во блокот од 27 нации, во кои спаѓаат Франција, Италија и Германија, им е советувано да ги вратат ограничувањата поврзани со коронавирусот и да го запрат доаѓањето на туристи од САД и од пет други земји, јавува Си Ен Ен.

Упатството, кое сега важи и за Израел, Косово, Либан, Црна Гора и Република Северна Македонија, не е обврзувачко за земјите-членки на ЕУ. Тоа значи дека останува на секоја земја -членка на ЕУ да одлучи дали ќе дозволи „несуштинско патување во ЕУ за целосно вакцинирани патници“.

Европа започна да се отвора за американските патници во мај со дестинации зависни од туристичките долари од целиот Атлантик, желни да надоместат големи загуби настанати по неколкуте  последователни локдауни.

Европскиот совет, раководното тело на ЕУ, препорача во јуни блокот да ги укине ограничувањата за несуштински патувања од 14 земји, вклучувајќи ги и САД.
Меѓутоа, случаите на „Ковид-19“ во САД се зголемија во последните недели, бидејќи многу заразната варијанта Делта се шири меѓу невакцинираните Американци. Случаите „Ковид-19“ кај децата исто така достигнуваат нивоа што не се забележани од зимата.

“Она што се случува сега е целосно предвидливо, но целосно може да се спречи. И знаете дека знаеме дека имаме доволно средства со вакцини за да го промениме ова”, вели д -р Ентони Фаучи, врвен експерт за заразни болести на американската влада. „Ние би можеле да го свртиме ова и би можеле да го направиме тоа ефикасно и брзо ако само ги вакцинираме тие луѓе.
На национално ниво, 52,1% од населението беше целосно вакцинирано од саботата, според податоците од Центрите за контрола и превенција на болести.

Според дневно пријавени случаи на Ковид-19, сликата изгледа вака, јавува Си Ен Ен:
Флорида во саботата имаше највисока стапка на хоспитализации од  „Ковид-19“ , односно 75 пациенти со вирус на 100.000 жители се во болниците , според податоците на федералните здравствени службеници и Универзитетот „Џон Хопкинс“. Исто така, во петокот достигнато е уште едно високо ниво на пандемија на случаи на Ковид-19, при што се пријавени 690,5 нови случаи на 100,000 луѓе секој ден од 20 август до 26 август, покажаа државните податоци.
Помалку од 50% од луѓето во Јужна Каролина, Луизијана и Тексас се целосно вакцинирани. Истражувањата покажаа дека целосна вакцинација е неопходна за оптимална заштита од варијантата Делта.

Неколку болници во тие четири држави – Флорида, Јужна Каролина, Тексас и Луизијана – се борат со недостаток на кислород. Некои се изложени на ризик да мора да го користат резервниот извор или ризикуваат итно да останат без кислород, според државните здравствени службеници и болничките консултанти, информира во својата објава Си Ен Ен.