Кирил Петков по средбата со Вархеји: Цврстиот став на Бугарија и помогна на целата ЕУ

„Премиерот не прави самостојни договори. Ако нешто се случи, тоа мора прво да се усогласи со Министерството за надворешни работи, кое ќе ги извести владата, коалициониот...

Не се разговара за јазикот и индентитетот со Бугарија, не значи дека по секоја цена ќе постигнеме договор, вели Маричиќ

„Разговорите со Бугарија се водат врз основа на Резолуцијата изгласана во Собранието. Разговараме за сите отворени прашања и за сите може да се најде решение доколку...

Планот на Макрон да создаде нова политичка организација е обид да запре проширувањето на ЕУ, велат експерти

Експертите за политика на ЕУ велат дека предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за создавање нова политичка организација чија цел е обединување на земјите кои ги...

Македонија ја напушта преговарачката маса ако во јуни нема пробив, не ја прифаќа идејата за Европска политичка заедница

Министерот за надворешни работи и меѓународни односи на Австрија Александар Шаленберг денеска навести дека идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за Европска политичка заедница (ЕПЗ), добива...