Руското Министерство за одбрана, според нивниот утрински брифинг на Телеграм, соопшти дека 1.730 борци се предале од Азовстал од понеделникот до сега. Тоа вклучува уште 771 кои се предале, велат тие, во последните 24 часа. 80 биле ранети. Руското Министерство за одбрана вели дека оние на кои им треба стационарно лекување добиваат помош во медицинските установи во Новоазовск и Доњецк.

Меѓународниот комитет за Црвен крст изјави дека регистрирал „стотици“ украински заробеници кои ја напуштиле фабриката за челик Азовстал оваа недела.

Руската новинска агенција Тасс го цитира Денис Пушилин, кој е шеф на самопрогласената Народна Република Доњецк во источна Украина, кој вели дека повеќе од половина од украинските борци кои биле во фабриката за челик Азовстал во Мариупол, сега ја напуштиле фабриката.

Извештаите се нејасни за точниот број и не се независно проверени. Има конфузија околу тоа колку борци беа под опсада во фабриката.

Вчера Русија тврдеше дека се предале 959 украински службеници за 24 часа, од кои 51 биле пренесени во болница. Остатокот беше испратен во поранешна затворска колонија во градот Оленивка во областа под руска контрола во областа Доњецк.