Посетата на генералниот секретар на НАТО на Македонија Јенс Столтенберг е порака сама по себе. Тоа значи дека во изминатите шест месеци успеавме Македонија да ја вратиме назад на евроатлантската патека и успеавме да ги неутрализираме сите оние лоши вести, кои во континуитет во изминативе години доаѓаа во Македонија.

Ова денеска го изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска, оценувајќи ја претстојната посета на генералниот секретар на Алијансата на земјава.

– На Македонија успеавме да и отвориме нова шанса. Посетата ја гледаме како можност Македонија да се претстави во поинакво светло, како држава која ги решава своите проблеми, која работи на својот приоритет, и која реално верува дека членството во НАТО и во ЕУ значат поголема сигурност и поголем просперитет на граѓаните на РМ, рече Шекеринска.

Според неа, главната цел на посетата е и Столтенберг да слушне и од наша страна што е она што сме го сработиле и какви се нашите планови.

На прашањето како го оценува проблемот со името за влезот на земјава во НАТО, таа вели дека „проблемот со името за жал стана еден од многуте проблеми кои НАТО ги нотираше во последниот извештај“.

– Посетата на генералниот секретар не е подарена, туку заслужена, тоа не е доволно за членство, но сепак покажува дека сме тргнале на вистинскиот пат. Столтенберг нема да го решава проблемот со името, тој ќе ја прати пораката дека кога една држава сака да стане членка на НАТО и ги влече вистинските потези – го гарантира владеењто на правото и основните вредности кои се во основата на нато алијансата, дека тогаш таа ја добива шансата за членство во нато, оцени Шекеринска.

Посочи дека во изминатите шест месеци Македонија покажала нов начин на однесување, поинаква политичка култура, и покажавме дека она што ќе го најавиме и ветиме се исполнува и станува реалност.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, в среда и четврток (17 и 18 јануари) ќе престојува во дводневна посета на Македонија. За време на посетата Столтенберг ќе се сретне со државниот врв, со министри, како и со некои од претседателите на политичките партии.

Предвидено е Столтенберг в четврток попладне да има заедничка прес конференција со премиерот Зоран Заев.