Средба на Шекеринска со поранешната државна секретарка на САД, Медлин Олбрајт

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, при нејзината посета на САД, денеска оствари средба со поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт. Медлин Олбрајт, како што објави Шекеринска...

Шеќеринска: Да изградиме повторно и подобро, функционирањето на стариот начин веќе не е опција

„Изгради повторно и подобро“ – тоа треба да ни биде амбицијата. Функционирањето на стариот начин, веќе не е опција, рече денеска министерката за одбрана, Радмила Шекеринска....

Адмирал Бурк по средбата со Шекеринска: Имавме многу продуктивни разговори, благодарност за учеството во КФОР

Ми беше чест да и бидам домаќин на министерката за одбрана Радмила Шекеринска и нејзината делегација, овде во Неапол. Имавме многу продуктивни разговори и среќен сум...

Шекеринска: Ни даваа мали шанси за успех, но изградивме држава со сите атрибути која стана и членка на НАТО

Членството во НАТО е круна на нашата 30-годишна независност, рече денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска на конференцијата во Охрид посветена на агендата НАТО 2030 и...

Шекеринска: Епидемијата, поплавите и пожарите не потсетија колку е важно регионалното заедништво

Епидемијата, поплавите и пожарите не потсетија колку е важно да се продлабочи регионалното заедништво, истакна министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната церемонија на предавање на...