Времето денеска во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност, поголема во западните делови каде што ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.

Максималната температура ќе се движи од 22 до 30 степени. УВ-индексот ќе изнесува 6.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно северозападен ветер. Дневната температура ќе достигне до 27 степени.

Во следните денови ќе има повеќе сончеви периоди и дневните температури ќе бидат повисоки за 3 до 4 степени. За време на викендот ќе има и услови за слаб локален дожд претежно во планинските подрачја, а во недела и услови за појава на ретки грмежи.