Централното Собрание на Алијансата за Албанците утре во 11 часот, во просториите на ресторан Арена во Гостивар, на патот кон селото Дебреше, ќе одржи состанок.

Откако премиерот Зоран Заев вчера во интервју за емисијата „Ноќно студио“ на Телма јасно порача дека министерското столче е резервирано за Венко Филипче, Алијансата за Албанците закажала состанок.

На состанокот ќе одлучува дали партијата ќе остане или ќе излезе од владината коалиција.

Заев вчера изјави дека Алијансата на Албанците нема да го добие Министерството за здравство бидејќи предлозите за министри се веќе испратени во Собрание. Со тоа тој потврди дека не отстапува од одлуката нов министер за здравство да биде неврохирургот Венко Филипче.

Тој нагласи дека здравството на почеток припаднало на оваа партија заради Арбен Таравари, но него веќе го нема.

„На никого не му следува по паритет здравството туку се оди на квалитет, изборот с е прави за индивидуа, не за партија. Непријатно ми е заради Села бидејќи тој беше рамо до рамо со мене во Собрание и заради тоа толку време траеја овие преговори, но не најдовме заедничко решение. Се надевам понатаму ќе градиме соработка и не само со Алијансата, туку и со будното око на опозицијата“, изјави премиерот Заев.