Бектеши: Преговорите за влез на „Алтернатива“ во Влада се при крај, наредната недела и договор за ресори

Преговорите за влез на „Алтернатива“ во Владата се при крај. Најверојатно наредната недела лидерите на политичките партии ќе го објават и договорот што се однесува до...

(Видео) Очекувањата на Груби за декември: „Алтернатива“ во Влада и датум за почеток на преговори со ЕУ

„Алтернатива“ во Влада, а со тоа и зголемување на актуелното парламентарно мнозинство, и добивање на датум за почеток на преговори за членство на Македонија во Европската...

Ковачевски: Со „Алтернатива“ разговараме за одговорности во Владата, не распределуваме ресори

Претпоставки и шпекулации се информациите во јавноста дека со „Алтернатива“ сме разговарале за распределување ресори или за определени имиња. Не сме дојдени на тоа ниво, туку...

Заврши речиси четиричасовната средба на Заев со Гаши: Има напредок, следуваат консултации во партиите

На средбата на премиерот Зоран Заев и лидерот на „Алтернатива“, Африм Гаши е констатиран евидентен напредок во усогласувањето на ставовите околу дополнувањето на содржинскиот дел на...

Владата ќе достави до Собранието Предлог-одлука за продолжување на рокот на кризната состојба за уште 6 месеци

Владата на Република Северна Македонија на денешната 123-та седница, којашто се одржа преку интернет комуникациска врска, го утврди текстот на Предлог-одлуката за одобрување на продолжување на...

Сакаше да биде канцеларка, стана министерка: Аналена Бербок е новата шефица на германската дипломатија

Копретседателката на „Зелените“, Аналена Бербок ќе биде нова министерка за надворешни работи на Германија, а со тоа и прва жена на таа функција во земјата, соопштија...

Владата со барање до КЗБ: Приложете дополнителни анализи за предложените ковид-мерки и како да се поттикне вакцинацијата

Владата бара од Комисијата за заразни болести (КЗБ) дополнителни анализи и компаративни студии за предложените мерки, но и предлози за дополнителни мерки за поттик за масовна...

Продолжува неизвесноста за невакцинираните: Кој ќе плаќа за ковид-тестови, компаниите или лицата?

Продолжува неизвесноста за вработените кои сè уште не се вакцинирани против ковид-19. Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) е против барањето за тестирање на невакцинираните работници...