Лукашенко ѝ нареди на армијата да спречи напад врз руските сили „од зад грб“

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, им нареди на белоруските експерти да обезбедат снабдување со електрична енергија во нуклеарната централа „Чернобил“ во Украина, пренесува белоруската агенција „Белта“....

Белорусија: Лукашенко закажа уставен референдум за 27 февруари за засилување на позицијата

Белорускиот претседател Александар Лукашенко за 27 февруари закажа референдум за уставните амандмани, што би можело да му овозможи дополнително зајакнување на неговото владеење и останување на...

Тихановскаја: Ќе се вратам во Белорусија кога ќе се чувствувам безбедно

Светлана Тихановскаја, главниот противник на белорускиот претседател Александар Лукашенко на неодамнешните претседателски избори, порача дека ќе се врати во Белорусија од Литванија кога ќе се чувствува...

Изјава на водечките партии во ЕП: Лукашенко прогласен за персона нон-грата во ЕУ

Водечките политички партии на Европскиот парламент во заедничка изјава го прогласија претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко за персона нон-грата во Европската Унија (ЕУ) и повикаа на...

Тихановскаја спремна за лидер на Белорусија, Лукашенко вели нема нови избори

Противкандидатот на Александар Лукашенко на претседателските избори во Белорусија, Светлана Тихановскаја изрази подготвеност да стане национален лидер. „Подготвена сум за преземање на одговорноста и да дејствувам...

Пресликување на украинското сценарио: Се случува ли втор „Мајдан“ во Белорусија?

Поранешните активисти од украинскиот Мајдан се солидаризираат со демонстрантите во Белорусија. Дали протестите во Киев пред шест години можат да бидат модел за сегашните во Минск?

Биланс од протестите во Белорусија: Едно лице загина, 140 се уапсени

Уапсени околу 140 демонстранти од кои 61 во Минск и 79 во останатите градови во Белорусија по масовните протести што почнаа вчера вечер. За судири со полицијата и организација на немири, во Белорусија се предвидуваат затворски казни до 15 години

Протести по изборите во Белорусија: Солзавец и водени топови за демонстрантите

Белоруската државна телевизија објави дека според анкетата, Лукашенко имал 79,7 проценти од гласовите, а проценките се дека неговиот главен ривал Светлана Тихановскаја, којa привлече огромен број луѓе на митинзите низ целата земја, доби 6,8 проценти од гласовите

Избори во Белорусија: Ќе остане или замине Лукашенко по 26 години на власт

Во Белорусија денеска се одржуваат шестите претседателски избори по осамостојувањето на земјата од поранешниот СССР. Актуелниот претседател Александар Лукашенко, кој е на чело на државата од...