Како шампион во Париз: Надал по осми пат го освои Мастерсот во Рим

Шпанскиот тенисер во финалето го совлада Александар Зверев со 6:1, 1:6, 6:3 за осма титула во италијанскиот главен град, но и за враќање на лидерската позиција на АТП листата. Утре почнува вториот гренслем во сезоната, Ролан Гарос

Тенис: Дел Потро и А. Зверев по финале во Акапулко

Аргентинецот, рано утринава, во четврт-финалето го совлада Доминик Тим со 6:2, 7:6, а Германецот претходно триумфира над Рајан Харисон од САД со 6:4, 6:1. Втората полуфинална двојка со оформија Кевин Андерсон и Џеред Доналдсон

Чориќ: Оваа победа многу значи, но немаше да умрам ако загубев

Резултат вреден за одбележување направи и Денис Шаповалов кој го совлада осмиот носител Жо Вилфред Цонга со 6:4, 6:4, 7:6. Женскиот турнир во Њујорк продолжува без Каролина Возњацки и Доминика Цибулкова, пласман во третото коло осигураа Гарбиње Мугуруза, Венус Вилијамс, Петра Квитова и Марија Шарапова