„Амстердам арена“ е минато: Ајакс во иднина на „Јохан Кројф арена“

Клубот го менува името на стадионот во чест на легендарниот холандски фудбалер кој за време на играчката кариера трипати освојуваше „Златна топка“, а како тренер ја предводеше Барселона со титула во Купот на европски шампиони