Хрватска по изборите: Пленковиќ најави Влада со четири министерства помалку

Тој, исто така, најави дека во новиот мандат планира да го преполови бројот на локалните власти со укинување на позициите заменици-градоначалници, градоначалници и жупани, пренесува „Н1 Загреб“

Декларација на Самитот во Загреб: Потврда за европската перспектива на Западен Балкан

Документот што беше усвоен синоќа се фокусира првенствено на кризата со коронавирусот и на солидарноста меѓу двете страни во надминувањето на пандемијата и нејзините социо-економски последици, а во поблага форма се потврдува европската перспектива на шесте земји од регионот која, сепак, останува во најголем дел во нивни раце и на нивниот реформски капацитет

Андреј Пленковиќ реизбран за лидер на ХДЗ

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ победи на внатрепартиските избори за претседател на владеачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ). Пленковиќ освои 82 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат Миро...