ОН: Гутереш подготвен да посредува на евентуален мировен самит за Украина, но со согласност на сите страни

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш е подготвен да посредува кога станува збор за одржување мировен самит за Украина, но само со согласност на сите...

Човештвото достигна бројка од осум милијарди

Светската популација денеска надмина осум милијарди луѓе, објавија Обединетите нации, предупредувајќи дека регионите кои веќе се соочуваат со недостиг на ресурси поради климатските промени имаат повеќе...

Гутереш: Дипломатското решение за Украина нема алтернатива

Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН), Антонио Гутереш изрази загриженост поради континуираната ескалација на ситуацијата околу Украина и смета дека нема алтернатива за дипломатското решение, изјави...

Гутереш: Вакцинацијата против ковид-19 многу заостанува зад прогнозите на СЗО

Вакцинацијата на светското население против коронавирус драстично заостанува зад предвидените планови на Светската здравствена организација (СЗО), изјави генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Минатата есен СЗО...

Новогодишна порака на Гутереш: Сите да се солидаризираме за закрепнување во 2022 година

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш повика на солидарност и единство за решенија за помош на сите луѓе, наведувајќи дека поддршката за закрепнување треба...