Редизајн на еврото: Германски политичар побара основачите на „Бајонтек“ да бидат на една од банкнотите

Германскиот европратеник од редовите на „Слободните демократи“, Мориц Кернер побара основачите на „Бајонтек“ – Угур Шахин и Озлем Туречи, изумители на анти-ковид ваквината на „Фајзер“, да...

Директорот на „Бајонтек“: Само вакцините нема да ја запрат пандемијата, неопходни се и мерки

Извршниот директор на германската компанија „Бајонтек“, која е ко-производител на анти-ковид вакцина со „Фајзер“, изјави дека раните податоци за ефикасност на вакцината против сојот Омикрон делуваат...

Прелиминарни резултати: Вакцина на „Фајзер“ и „БајонТек“ со позитивни ефекти кај деца од пет до 11 години

 „Фајзер“ и „БајонТек“, чии вакцини се употребуваат за имунизација на Американците против ковид-19, ги поднесоа прелиминарните резултати до Агенцијата за храна и лекови (ФДА) од испитувањата...

ЕМА: Можна врска меѓу срцеви заболувања и вакцини на Фајзер/Бајонтек и на Модерна

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја утврди можната поврзаност меѓу ретките срцеви заболувања и мРНА вакцината против ковида-19 на „Фајзер“/„Бајонтек“ и на „Модерна“, додека за луѓето...