Пирин планина

Вториот починат турист пронајден на Пирин идентификуван како жител на Австрија по потекло од Северна Македонија

Бугарските надлежни служби соопштија дека е утврдено оти телото на вториот починат турист пронајден на една од падините под врвот Вихрен на планината Пирин му припаѓа...

Голф терените во Банско како тепих: С. Македонија викендот го добива осмиот шампион

Учесниците ќе бидат поделени во две конкуренции - дивизија А или т.н. „stroke play“ формат со две рунди по 18 дупки и дивизија Б или т.н. „single stableford“ формат со, исто така, две рунди по 18 дупки. За нов македонски шампион ќе биде промовиран играчот со најдобар грос резултат. Осмото издание на Отвореното македонско првенство во голф ќе стартува со петочните тренинг сесии (претпладне и попладне) што се замислени како турнирски рунди

Македонската Голф Федерација со најава: „Macedonian Open“ од 23 до 25 август во Банско

Турнирот ќе се одигра на терените на „Пирин Голф Клуб“ во Банско, Бугарија и ќе биде од отворен карактер. Право на учество, покрај домашни играчи, ќе имаат и странци кои ќе се натпреваруваат во посебна категорија. Оттука и очекувањата на организаторот за масовен интерес што во превод значи меѓу 80 до 100 пријавени голфери