Телохранителот на Ашраф Гани тврди дека има и снимки: Екс претседателот избега од Авганистан со полни вреќи пари

Бригадниот генерал Пираз Ата Шарифи, главен телохранител на поранешниот авганистански претседател Ашраф Гани, тврди дека „таткото на нацијата“ избегал од земјата со вреќи во кои имало...

Распишана потерница: Деведесет и шестгодишна Германка во бегство пред почеток на судење

Германка, која е обвинета за помагање и поддржување на масовни убиства во нацистички концентрационен логор, избега пред почетокот на судењето. Како што пренесуваат германските медиуми, необично...

Груевски му возврати на Заев: На памет не ми паднало да влезам во багажник

Поранешниот премиер му одговори на актуелниот за начинот на кој побегна од државата во Унгарија каде побара и доби азил од тамошните власти. Собранието на почетокот на неделата ја констатира неговата оставка на функцијата пратеник, а попладнево преку својот Фејсбук профил напиша дека никогаш не му паднало на памет да влегува во багажник за какви било цели

Албанската полиција нема сознанија дека снимките за бегството на Груевски се избршани

Генералниот директор на албанската полиција, Арди Велиу одби да одговори на интересот на албанските новинари во врска со изјавата на македонскиот државен јавен обвинител Љубомир Јовевски...

Во следните две недели ќе бидат објавени резултати од истрагата за бегството на Груевски

Наредната недела претставници од Обвинителството ќе одат во Црна Гора да ги земат  видео материјалите поврзани со овој случај, а од Албанија се бара и таа што поскоро да ги достави материјалите со кои располага, изјави обвинителката Вилма Русковска