Затвореник од КПУ „Идризово“ ноќеска пред поноќ додека го носеле во болница пукал во затворски полицаец, го ранил и побегнал со друго возило.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, синоќа во 23.20 часот четворица вработени во Затворската полиција кои биле со комбе „Форд транзит“ побарале помош од полициски службеници од СВР Скопје.

„Според нивната пријава, додека вршеле трансфер на осуденик Б.М од затворот „Идризово“ кон Ургентниот центар „Мајка Тереза“, на автопатот осуденикот му го одзел пиштолот на возачот И.Х од затворската полиција, пукал и го ранил. Потоа осуденикот побегнал со патничко возило „ауди“. Повредениот затворски полицаец е пренесен во Ургентен центар за укажување лекарска помош“, се наведува во соопштението.

Од полицијата информираат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот, за кој се уште нема информација од Управата за извршување санкции.