Во Либан распишана потерница по поранешен министер поради експлозијата во пристаништето во Бејрут

Судија задолжен за истрага на минатогодишната катастрофална експлозија во пристаништето во Бејрут, издаде потерница за поранешен министер, кој одби да се појави на сослушување, соопштија судски...

Донаторска конференција за Либан: Ветена помош од 253 милиони евра

Меѓународните донатори ветија 253 милиони евра на вчерашната донаторска конференција за Либан наменети за итна хуманитарна помош за земјата по катастрофалната експлозија во Бејрут, соопшти кабинетот...

Солидарност без граници: Знамето на Либан на градското Собрание на Тел Авив

Агенцијата „Ројтерс“ известува за гестот на солидарност на израелскиот народ со жртвите по стравичната експлозија во Бејрут, и покрај тоа што Израел и Либан технички се сè уште во војна што трае со децении

Министерство за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни, сигурни и добри

На мисија во Либан во моментот се ангажирани тројца припадници на Армијата, кои се распоредени и ги извршуваат своите задачи на безбедни локации надвор од Бејрут. Тие се дел од мисијата УНИФИЛ на Обединетите нации. Од МО изразуваат сочувство за жртвите од вчерашната разорна експлозија во Бејрут

Над 100 загинати во вчерашната експлозија во Бејрут: Либан прогласи тридневна жалост

Претседателот на Либан, Мишел Аун рече дека причина за експлозијата биле 2.750 тони амониум нитрат што шест години се наоѓале во складиште, меѓутоа не биле испочитувани мерките за безбедност при чување на високо експлозивната супстанца