Мадона се пресели во Лисабон: Нејзиниот син во Академијата на Бенфика

Дејвид Бандa, 11 годишното момче кое во 2006 година го посвои во Малави, ги минал тестовите во португалскиот гигант и доби чест да биде дел од неговите млади категории. Американската пејачка неодамна платила 7,5 милиони евра за вила од 18 век во местото Синтра во близина на Лисабон

Стимул за Борусија Д.: По 100.000 евра бонус за елиминација на Бенфика

Понудата на челниците на бундеслигашот се однесува на 18 фудбалери на Томас Тухел што ќе бидат во комбинација за мечот или во превод значи 1,8 милиони евра како награда во случај на посакуван резултат. Португалците имаат 1:0 по првата средба во Лисабон

Динамо Киев им подари радост на Бенфика и Наполи во Лисабон

Украинскиот тим го декласира Бешикташ со 6:0, резултат што им одеше во прилог на Португалците и Италијанците на „Луж“. Ди Марија спречи сензација во Париз и со гол во продолжението не дозволи пораз на ПСЖ од Лудогорец (2:2)