Македонскиот културен центар во Благоевград ќе биде отворен кон крајот на годинава

Отворањето на Македонскиот културен центар во Благоевград, Бугарија, ќе се случи до крајот на годинава, рече портпаролот на Владата Душко Арсовски одговарајќи на новинарско прашање на...

Османи: Бугарија се обиде да провоцира, но мораме да останеме во процесот бидејќи немаме алтернатива за членство во ЕУ

„Не дозволивме да потпаднеме под провокацијата при отворањето на културниот клуб на бугарската заедница во Битола. Некои луѓе во бугарската делегација беа дојдени со цел да...

„Ако татко ми не пукаше, ќе настрадаше дел од семејството, со гаранција“, порача синот на битолчанецот на протестот пред судот

Семејството на Тони Ѓоргиевски Фердо, кој е обвинет за убиство со умисла,  бидејќи го застрела поранешниот зет, бара да се укине мерката притвор и осoмничениот да...

Земјотреси и денеска меѓу Лерин и Битола, најсилниот 3 степени по Рихтер

Серија земјотреси во Грција, во пограничното подрачје помеѓу Битола и  Лерин, со  епицентри 120 километри јужно од Скопје, регистрираше денеска Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во...