Заев од Битола: На локалните избори да го избереме најдоброто – да направиме уште еден чекор напред

Вечерва овде од градот на конзулите, заедно со нашите кандидати за градоначалници, ја бараме вашата поддршка – на престојаните локални избори да направиме уште еден чекор...

Лукаревска од Битола: Граѓаните препознаваат дека СДСМ ја има најдобрата понуда и тоа ќе го потврдат и на денот на изборите

Во првата изборна единица СДСМ и Коалицијата ја имаат најдобрата понуда за градоначалници на Град Скопје – Петре, на Центар – Горан, на Карпош – Душко,...

Кондовски:Мојата програма извира од потребите на граѓаните на Битола-рече кандидатот за градоначалник од СДСМ и коалицијата

Почитувани битолчани и битолчанки, драги мои сограѓани, Денес, на почеток од изборната кампања, сум исправен пред вас, со сиот свој кредибилитет, желба и порив, заедно со...

Коњановски: Да си дадеме шанса Битола да биде урбан град-изјави кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата

Мои битолчани, мои сограѓани, јас сум еден од Вас. Човек кој целиот живот го поминав во Битола. 30 години грижејќи се за Вашето здравје како лекар научив...

Разговор со Марија Апчевска-Петровска режисерка на „Северен Пол“: Важно е да се покаже дека и женскиот род исто така ги поминува сите младешки бури како и машкиот

Студена атмосфера во која контрасно се случуваат страсни и интензивни превирања на женскиот и машкиот идентитет во раната фаза на адолесценција, снимен со голема посветеност и...

Кинематограферот на нашите филмови „Големата вода“, „Бал-кан-кан“, Суки Меденчевиќ е претседател на жирито на „Браќа Манаки“

Интернационалното жири кое ќе ги оценува филмовите во натпреварувачката конкуренција на годинешното 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ e предводено од Суки Меденчевиќ , американски кинематографер...

Со мотото„И покрај се“вечерва во Битола почна 42.издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 42. Издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“....

Филмот од официјaлната селекција во Кан, „Северен пол“ на Марија Апчевска , викендов на ИФФК „Браќа Манаки“

Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за Златна палма на Канскиот фестивал,...