Маестралниот Кристијан Бергер на Манаки во Битола ќе одржи работилница за „Систем за рефлектирачко филмско осветлување Бергер/Бартенбах“

Токму Анџелина Џоли и Бред Пит беа воодушевени од Системот за рефлектирачко филмско осветлување Бергер/Бартенбах. Во рамките на престојното издание на ИФФК „Браќа Манаки“ ќе биде...

Мицкоски од Битола од партиската прослава на Денот на независноста: ВМРО-ДПМНЕ не учествува во паради кои ги прави власта

Денеска сме тука затоа што сакаме да направиме паралела со сето она кое што се случува во ова наше тешко реално секојдневие политичко, а истата таа...

ИФФК „Браќа Манаки“: По наградата во Карлови Вари, македонскиот филм „Сестри“ на Дина Дума го отвора фестивалот во Битола

Кинематограферот Кристиан Бергер лауреат на почесната „Камера 300“ и специјална „Камера 300“ за големиот руски режисер Андреј Кончаловски Со скратена програма во две компетитивни селекции за...

Американската амбасадорка Брнз во Битола

Американската амбасадорка Кејт Мари Брнз,  со градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска, вчера попладнето посетиле неколку знаменитости во градот и откриле неколку спомен обележја. „Во сеќавање...