Производителите на нафта од Заливот бараат воена поддршка од САД против нападите од Јемен

Некои од најголемите производители на нафта од Заливот, вклучително Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, се обидуваат да потпишат писмен договор со Соединетите држави според кој...

„Блумберг“: Маск продаде 10 отсто од своите акции во „Тесла“ за повеќе од 1,1 милијарда долари

Основачот на „Тесла“, Илон Маск, продаде акции во вредност над 1,1 милијарда долари, јави „Си-Ен-Би-Си“, повикувајќи се на финансиски документи. Тој продал повеќе од 930.000 акции,...

„Блумберг“: Руската елита добила вакцина за Ковид-19 уште во април

Според дописникот на МИА од Вашингтон, вакцината била разработена од државниот научно-истражувачки Центар за епидемиологија и микробиологија „Николај Ф. Гамалеи“ од Москва и ја примиле дел од руската елита како руската елита како топ менаџери, државни службеници и бизнисмени