Брисел уште еднаш ја нагласи отворената врата од ЕУ, до нас е да ги завршиме домашните задачи

Вчерашната посета на вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во Брисел беше одбележана со потврда на недвосмислената поддршка од нашите европски партнери за Северна Македонија и...

Апели за политички консензус за уставните измени и продолжување на европската перспектива

Северна Македонија ги почна пристапните преговори со ЕУ лани на 19 јули, но за нивно продолжување во втората фаза, по завршување на билатералниот скрининг кој успешно...

Маричиќ – Вархеји: Реформите и комплетираната преговарачка рамка се гаранција за членство на Северна Македонија во ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска во Брисел се сретна со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, на која разговараа за задачите и обврските кои Македонија...

Маричиќ-Варвициотис: Грција останува важен партнер на Северна Македонија на европскиот пат

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска во Атина оствари средба со алтернативниот министер за надворешни работи на Грција за европски прашања, Милтиадис Варвициотис, на која...

Бојан Маричиќ, фото: Ангел Ангеловски

(ВИДЕО) Вицепремиерот за европски прашања, Маричиќ: Европскиот пат нуди сигурност, економски напредок, благосостојба и извесност

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ објави видео порака на социјалните мрежи, во пресрет на новогодишните празници:   Маричиќ порачува дека во 2023 треба да останеме...

Бојан Маричиќ, фото: Ангел Ангеловски

Маричиќ: Да останеме доследни на стратешката цел и да ги продолжиме преговорите со ЕУ

Следната 2023 година да биде уште поуспешна година, да останеме доследни на стратешките цели и Северна Македонија да ги продолжи преговорите, порача заменик претседателот на Владата...

Бојан Маричиќ, фото: Ангел Ангеловски

Маричиќ: Колку побрзо ги коригираме укажувањата во Извештајот на ЕК, толку побрзо ќе се подготвиме за членството ЕУ

„Она што сега треба да се фокусираме е спроведување на реформската агенда, брзо напредување во процесот и граѓаните да почнат да ги чувствуваат придобивките од преговорите...