Претседател на Бразил обвинет за криење на бројот на заразени и починати од Ковид-19

Бразилските власти ги отстраниле повеќемесечните податоци за бројот на заразени и починати од коронавирусот од владината интернет страница по критиките кон претседателот Жаир Болсонаро за начинот...

Инфаркт додека играл фудбал: Почина синот на Кафу

Според бразилските медиуми, 30 годишниот Данило Фелисијано де Мораеш се пожалил дека му е лошо по само десет минути играње фудбал во семејната куќа во Сао Паоло по што веднаш бил пренесен со амбулантно возило во болницата „Алберт Ајнштајн“ во Алфавил, но и покрај големите напори, лекарите не успеале да го спасат

Филмски грабеж: Од аеродром во Сао Паоло украдени 720 килограми злато

Според полицијата, групата најпрво го киднапирала директорот на карго сервисот на аеродромот со семејството и ги држеле како заложници за да го натераат на соработка. Потоа, дел од групата киднапери пристигнале на аеродромот со пикап возила исфарбани да личат дека се полициски, а неколку минути подоцна побегнале со златото, пренесуваат американските медиуми

Земјата на „кариоките“ на нозе: Бразил ја слави деветтата титула на Копа Америка (Видео)

По пауза од 12 години, Бразилците успеаја до континенталниот трофеј по победата над Перу со 3:1 во финалето на култната „Маракана“ во Рио де Жанеиро. Стрелци за бразилската селекција беа Евертон во 15. минута, Габриел Жезус во екстра времето на првиот дел и Ришарлисон од пенал во 90. минута. Почесниот за цврстите Перуанци беше дело на Гвереро од белата точка во 44. минута

Со пресврт до титула: Американските одбојкарки ја освоија светската Лига на нации

Американските во финалето во Нанџинг, Кина, славеа над Бразил со 3:2 (по сетови: 20:25, 22:25, 25:15, 25:21, 15;:13). Бронзениот медал го освоија одбојкарките на Турција по триумфот над Кина со 3:1 (по сетови: 25:23, 25:15, 20:25, 25.21)

Нова шлаканица за Меси: Бразил ја елиминира Аргентина на Копа Америка (Видео)

Стрелци за „кариоките“ во полуфиналето во Бело Хоризонте беа Габриел Жезус во 19. минута и Фирмињо во 71. минута. Бразилците ќе играат за титула против подобриот од мечот Чиле - Перу кој ќе се одигра ноќеска. Финалето е на 8 јули на „Маракана“ во Рио де Жанеиро