Паднати дрвја и бандери, откорнати покриви на згради и куќи остави невремето во Делчево

По синоќешното невреме кое ја зафати територијата на град Делчево, се одржа координативен состанок на Кризниот штаб на кој присуствуваа претставници на локалната самоуправа, Јавното комунално...

Случај „Парцели за фотоволтаици“: побаран притвор за шестмина, правеле лажни анализи, аферата се шири од Делчево до Берово

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело...

Над 70 отсто вевчанци се комплетно вакцинирани, за невакцинираните рудари во САСА забранет влез во менза-им се делат ланч-пакети

Над 70 отсто вевчанци се вакцинирале против ковид-19, а заштитена е комплетно и нивната дијаспора, околу 100 лица, додека во Македонска Каменица, Липково, Делчево против вирусот...

Заев од Делчево: Од 1 јануари, пензиите ќе растат заедно со растот на цените, но и со растот на платите

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев,  денеска од Делчево соопшти дека е донесена одлука за измена на методологијата за пресметка на пензиите, според која пензиите ќе растат...