МВР го демантира ВМРО-ДПМНЕ дека му е издаден македонски пасош на Радое Звицер кој се поврзува со планирање на атентат врз Вучиќ

Министерството за внатрешни работи (МВР) најостро ги демантира дезинформациите пласирани од ВМРО-ДПМНЕ дека на извесен Радое Звицер, му бил издаден македонски пасош. Потсетуваме, велат од МВР,...

Дезинформација е дека химната била скратена за време на пречекот на Петков, демантира Владата

Владата најостро го демантира и го отфрла како дезинформација објавеното на повеќе медиуми и портали за наводно намерно изоставање на одредени делови, односно стихови од химната...

АД ЕСМ:Тенденциозни и злонамерни се инсинуациите на ВМРО-ДПМНЕ пласирани во денешна изјава на партиски портпарол

Постапката за набавка на јаглен од Косово е во тек и во ниту еден момент досега, ниту еден официјален претставник во преговорите не споменал во јавноста...

ЕСМ демантира: Немаше експлозија во ХЕЦ „Вруток“, хидроелектраната продолжува да работи најнормално

АД ЕСМ ги демантира написите во дел од медиумите за наводна експлозија во ХЕЦ „Вруток“. Станува збор, како што појаснија од ЕСМ, за краток, петнаесетминутен прекин,...

Првото противпожарно возило стигна за шест минути – Град Скопје ги демантира обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ

Во гаснењето на пожарот учествуваа 20 пожарникари коишто пожарот го ставија под контрола. Нивната брза реакција не дозволи да има жртви или повредени, туку само материјална...

Демант од носителката на независната кандидатска листа Група избирачи Јана Белчева Андреевска

Носителката на независната кандидатска листа Група избирачи Јана Белчева Андреевска  се обрати до редакцијата на НоваТВ со барање за објавување Демант на текст објавен на порталот...

Влада: Лага е изјавата на Мицкоски дека Владата платила за анкетата на „Брима“, бараме извинување

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашниот дуел на ТВ Канал 5 изнесе целосно неточна информација дека анкетата на „Брима“, објавена денеска од медиум, била...

МТСП го демантира Мицкоски дека пакетите за ранливите, политички се злоупотребиле

Министерството за труд и социјална политика целосно ги демантира тврдењата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека хигиенските пакети, што за ранливите категории граѓани се обезбедени...

МЗ: Не е точно дека Комисијата не даде препорака за отворање на границите

Во врска со објавените написи дека Комисијата за заразни болести не препорачала отворање на границите, Министерството за здравство целосно ја демантира информација како невистинита и информира дека на состанокот на Комисијата на заразни болести од 22 јуни, Комисијата донесе одлука за препорака за отворање на границите и таа одлука заедно со другите одлуки и препораки за отворање на економски субјекти се доставени до Владата