МЗ: Не е точно дека Комисијата не даде препорака за отворање на границите

Во врска со објавените написи дека Комисијата за заразни болести не препорачала отворање на границите, Министерството за здравство целосно ја демантира информација како невистинита и информира дека на состанокот на Комисијата на заразни болести од 22 јуни, Комисијата донесе одлука за препорака за отворање на границите и таа одлука заедно со другите одлуки и препораки за отворање на економски субјекти се доставени до Владата

Демант од Дума за непочитување препораки: Сопругата е во изолација, 19 дена немаме контакт

Директорот на Универзитетската клиника за очни болести, Христијан Дума, ја демантира веста на одредени портали дека „не почитувал препораки за изолација и ставил во опасност свои...

Тодоровски: Не планирам ангажман во МВР

Редакцијата на Нова ТВ го објавува ова барање на Кирил Тодоровски со напомена дека никаде во текстот не тврдиме дека тој на било кој начин планирал ангажман во МВР. Туку дека за таков негов ангажман има планови техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев

Одговор на Нова ТВ на барањето за демант и за јавно извинување за текстот за Ристе Ставревски

Во дописот до редакцијата се наведуваат четири спорни реченици, три се цитирани како клавета, додека една како навреда. Со оглед дека текстот се темели на факти од кои произлегуваат новинарските коментари, Нова ТВ објавува одговор на сите четири наводи

Барање за јавно извинување, демант и јавно повлекување на вест за Ристе Ставревски

Ристе Ставревски, кандидат за началник на СВР Скопје, преку својот адвокат Панче Тошковски испрати барање за јавно извинување, демант и јавно повлекување на вест за текстот со наслов „Чулев го дава СВР Скопје на началник вмешан во изборни измами“

ОЈО со официјален демант на написот во „Ла Верита“: Невистини и непроверени информации со ограничена цел

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро ги демантира наводите изнесени денес во италијанскиот весник „Ла Верита“  во текстот под наслов „Искри...