Антивладини протести во Израел

Илјадници Израелци синоќа протестираа во Тел Авив поради плановите на новата Влада на Бенјамин Нетанјаху, за кои тврдат дека ги загрозува демократијата и слободата.   Протестите уследија неколку...

Славица Грковска, на панелот на тема „Кревки демократии

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

„Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во институциите, да имаме администрација која ќе...

Европски парламент Стразбур

(ВИДЕО) Европските лидери од Стразбур : Можеби парламентот не е совршен, но треба да продолжи да се залага за реформи и демократија

Во срцето на европската демократија во Стразбур денеска со посебна церемонија се слават историските и законодавните достигнувања на Европскиот парламент во последните 70 години. Осврнувајќи се...

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог, ја градиме на еднаквоста на сите без исклучок

Премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил упати порака по повод Меѓународниот ден на демократијата. Во годината кога Република Северна Македонија слави 30 години независност и...

„Фридом хаус“: Македонија – ослободување на заробената држава

Македонија, заедно со Естонија и Узбекистан, е посочена како светла точка во најновиот извештај „Нации во транзиција“ на американската невладина организација „Фридом хаус“. „Најголемата шанса за...